Mnoge obitelji traže rješenje u domovima za starije kako bi osigurali brigu za roditelje i svoje najmilije. Pronalaženje odgovarajućeg smještaja zahtjeva usklađivanje svih potreba budućih korisnika, a i financiranja istog.
Potraga za odgovarajućim smještajem obično počinje kada starijoj osobi treba više pomoći nego što joj vi može pružiti.
Odluka o smještaju najmilijih u dom za starije je velika, zato je važno da i oni budu uključeni, kako bi smještaj bio što bezbolniji. Važna je i psihološka priprema roditelja, kao i vas samih.
Ako vaši roditelji ne žele brigu drugih osoba, izaberite miran trenutak i podijelite svoja zapažanja, brige i osjećanja za njih, ali i vi slušajte svoje roditelje i razgovarajte o njihovim strahovima i brigama, jer ih zasigurno imaju.
Njega i briga o starijim osobama nije nimalo jednostavna, zato je potrebno na vrijeme pripremiti roditelje na to da će im na usluzi biti pomoć stručnih osoba.
Priprema za prelazak na život u domu za starije
Ovu odluku ne treba odlagati, posebno kada je vašim najmilijima potrebna njega. Važno je držati se odluke o preseljenju, jer svaka odgoda može dovesti do neželjene nezgode ili povrede, dodatnih napora ili stresa. Prilikom pripreme za preseljenje, korisno je zajedno proći kroz nekoliko koraka:
- Na dan odlaska u dom, potražite pomoć prijatelja ili bliže rodbine. Naoružajte se strpljenjem!
- Dozvolite im da ponesu sitnice koje će ih podsjećati na dom i obitelj – omiljene knjige, šalicu za kavu, deku i fotografije
- Pripremite se na negativnu reakciju, nerijetko su nezadovoljni smještajem i drugim sitnicama i imajte razumijevanja, jer je svakome potreban period prilagođavanja i navikavanja na novu sredinu.
- Budite u stalnom kontaktu s njima i objasnite im da ćete i dalje zajedno provoditi vrijeme i da ćete ih često posjećivati
- Budite u kontaktu i s osobljem
Imajte strpljenja i pokažite suosjećanje, zato vodite razgovore o prednostima i nedostacima novog načina života i uvijek nastojite zajedno doći do rešenja.